Sıkça Sorulan Sorular

Nagflor Forte

Sıkça Sorulan Sorular

Kaç yaşına kadar hamile kalabilirim?

Menopoza kadar hamile kalabilirsiniz. Ancak yaş ilerledikçe hamile kalabilme şansı düşebilmektedir. Bu sebeple ideal yaş aralığı 20‐35 ‘dir. 

Gebelikte öncesi neden bir kadın doğum uzmanına görünmeliyim?

Gebeliğiniz öncesinde bir jinekoloğa görünmeniz bir çok açıdan size fayda sağlayacaktır. Gebelik öncesindeki muayenenizde anne ve bebek açısından risk oluşturabilecek faktörlerin belirlenmesi ve mümkünse gebelik öncesinde tedavisinin planlanması anne ve bebek kayıplarını önemli ölçüde azaltmaktadır.  

Hamilelikte Cinsel Yaşam Sürdürülebilir mi?

  1. ‘’Evet’’. Eski inanışlara göre ilk üç ay ve son üç ay olmaması gerektiği söylenen cinsel birliktelikte bazı riskli durumlar dışında, gebelik sürecinde kısıtlama yapmaya gerek yoktur. Kısacası gebelik sürecinde her şey yolunda ise doktorunuza danışarak cinsel birlikteliğe devam edebilirsiniz.

Birden fazla düşük yaşadım. Çocuk sahibi olama şansım yok mu?

Düşüklerinizi hangi yaşta yaşadığınıza, düşüklerin haftasına, kronik bir rahatsızlığın varlığına, eşinizle akrabalık ilişkinize, eşlerdeki gebeliğin kromozomal yapısal bir sıkıntının mevcudiyetine ve sizde trombofili olma durumuna bakmamız gerekiyor. Buna göre bir şey söylemek mümkün olabilir. Araştırılıp ortaya konulmadan bu soruya cevap vermek zor. Bununla beraber bu saydığımız problemler ortadan kalkarsa tabiki çocuk sahibi olabilirsiniz.

Gebelikte neden folik asit kullanmalıyız?

Folik asit kullanımına gebelik kararı almadan 3 ay önce başlamayı tavsiye ediyorum. Çünkü bu, bebeğinizin sinir sistemi üzerinde olumlu etki sağlar. Ben gebeliğin 3. Ayı bitene kadar yüksek doz kullanılmasını öneriyorum. Daha sonraki aylarda ise kullandığınız multivitaminlerin içindeki yeterli dozda folikasit ihtiyacı karşılıyacaktır.

Kadınlarda Rahim Kaynaklı Kısırlığın Sebebi Nedir?

Rahim içinde gebeliğin yerleşip büyüyeceği boşluğun anormallikleri de gebelik için engel oluşturabilir (uterin faktör). Rahim filmi (Histerosalpingografi=HSG) rahim içini ve tüpleri (fallop kanallarını) değerlendirmek için kullanılan birinci basamak testtir.

Kokulu akıntım oluyor. Bu bir enfeksiyon nedeni midir?

Her akıntıyı enfeksiyona yormak doğru değildir. Ancak her kokulu akıntıda enfeksiyon mutlaka yok edilmelidir. Bazen vajen PH dengenize uygun olmayan duş jelleri, temizleme mendilleri, sürekli kullandığınız günlük pedler, kremler florayı bozabilir ve koku nedeni olabilir. Bir jinekoloğa görünmek faydalı olabilir.